Chyba każdy z nas próbował przeprowadzić samodzielnie remont domu czy mieszkania albo budował wymarzony dom. Wiadomo doskonale, z czym się to wiąże: zaplanowanie wszystkich prac, kupno niezbędnych materiałów, załatwienie formalności urzędowych oraz planów a także działania bardziej szczegółowe takie jak wykończenie domu, odbiór instalacji, aranżacja wnętrz, zakup mebli. Czasem wynajmujemy ekipę budowlaną a czasem niezbędne prace przeprowadzamy we własnym zakresie. Dobra organizacja i znajomość techniki budowlanej to podstawa. Warto jednak zwrócić uwagę również na kwestię odpadów powstających w trakcie każdej budowy czy remontu. Jest ich wiele i często nie wiadomo, w jaki sposób możemy się ich pozbyć. To niestety poważny kłopot. Z pomocą przyjdą nam firmy świadczące usługi takie jak wywóz gruzu Kraków.

Czym są odpady budowlane

Odpady budowlane, inaczej zwane gruzem budowlanym powstają w czasie przeprowadzania budów, remontów i rozbiórek. Gruz budowlany przybiera postać potłuczonej ceramiki i pokruszonego betonu. Do tego rodzaju odpadów zaliczamy: cegły, potłuczone posadzki, pustaki, odpady budowlane (zużyte materiały itp.), dachówki, płytki lub kafelki, odpady z kamienia czy uszkodzone elementy konstrukcyjne. Tego typu odpadów nie wyrzucamy “gdzie popadnie”, np. do kontenerów komunalnych (polskie prawo tego zabrania) a już szczególnie w miejscach takich jak lasy, działki czy nieużytki. Odpady budowlane mogą być bowiem niebezpieczne – z czasem mogą uwalniać do ziemi substancje chemiczne a te z kolei mogą zatruwać środowisko naturalne i rośliny. Poza tym, że niebezpieczne, tego typu śmieci wyglądają bardzo nieestetycznie i brzydko zaś wszystkim zależy na tym, żeby czuć się w swojej okolicy miło i przyjemnie.

Korzystnie i niedrogo

Dlaczego profesjonalny wywóz gruzu Kraków to dobra oferta, z której warto skorzystać? Z kilku powodów. Przede wszystkim, wynajmując kontenery na gruz Kraków mamy pewność, że będziemy mogli wyrzucić odpady budowlane do właściwego pojemnika a następnie zostaną one odebrane i przetransportowane we właściwe miejsce. Nie musimy martwić się transportem, wpływem na środowisko czy niezbędnymi formalnościami ponieważ załatwi to za nas wybrana firma. Pracownicy przywiozą kontener, ustawią w wybranym miejscu a po upływie czasu dzierżawy – zabiorą wypełniony, wraz z odpadkami. Kontenery na gruz występują w różnych wymiarach dlatego warto skorzystać z doradztwa pracowników i wybrać właściwy dla nas. Te mniejsze, do 5,5 m3 przydadzą się podczas remontu. Na czas budowy najpewniej potrzebny będzie większy kontener, np. taki o pojemności 7 m3. Opłata za kontener jest najczęściej uzależniona od jego wielkości.