Wybór telewizora w dzisiejszych czasach może stanowić nie lada kłopot. Na rynku, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, mamy do wyboru bardzo wiele modeli, w dodatku co roku pojawiają się nowe. Na ekranach prezentowanych w sklepach a także na opakowaniach lub w opisach poszczególnych modeli pojawiają się skrótowce takie jak LCD, LED czy OLED. Prawdopodobnie widział je każdy z nas. Nie każdy wie jednak o tym, co one oznaczają i z jakim rodzajem technologii się wiążą. Poznajmy je wspólnie.

Ekrany LCD

Telewizory z ekranem LCD dziś w zasadzie nie są już spotykane chociaż jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne. To właśnie one poniekąd zrewolucjonizowały technologię i do dziś kojarzą się z pierwszymi modelami całkowicie „płaskich” telewizorów. Technologia LCD wykorzystywała właściwości ciekłego kryształu i wpływ działania pola elektrycznego na ów ciekły kryształ. To działanie pozwalało uzyskać zmianę polaryzacji światła i w konsekwencji wyświetlanie różnych barw na ekranie. Aby uzyskać lepszy efekt i zauważyć bogactwo barw i kolorów na ekranie telewizora, koniecznie trzeba było zastosować podświetlenie matrycy. W telewizorach LCD wykorzystywano głównie specjalistyczne świetlówki,ktorych rolą jest równomierne podświetlanie ekranu. Dostępne są również modele z diodami na krawędziach ekranu a także telewizory z diodami umieszczonymi za ekranem. Technologia LCD nie jest jednak idealna – przede wszystkim jest energochłonna (w niektórych modelach samo podświetlenie zużywało nawet połowę energii pobieranej z gniazdka) a oświetlenie uzyskane w taki sposób nie jest pełne – trudno tutaj mówić o równomiernym podświetleniu czy uzyskaniu barw w naturalnych odcieniach.

Ekrany LED

Telewizory LED również należą do odbiorników wykorzystujących technologię ciekłokrystaliczną ale podświetlane są diodami LED. Takie podświetlenie matrycy jest energooszczędne, praktycznie bezawaryjne i niewielkich kształtów. Dzięki temu nowoczesne telewizory LED są cieńsze i „chudsze”. Diody LED są również bardzo efektywne i znacznie lepiej odwzorowują barwy. Dlatego właśnie ekrany LED stanowią obecnie zdecydowaną większość bo niemal 90% wszystkich sprzedawanych modeli.
Warto również wspomnieć o różnych metodach za pomocą których realizowane jest podświetlenie. W technologii Edge (podświetlenie krawędziowe) diody LED umieszczone są na krawędziach ekranu. To rozwiązanie, choć bardzo proste i najtańsze, nie pozwala na równomierne oświetlenie matrycy i uzyskanie jednolitego obrazu. Obecnie jednak również ta technologia jest rozwijana i daje lepsze efekty. Druga z technologii – Full LED – zakłada równomierne rozmieszczenie diod i dzięki temu wysoką jakość obrazu oraz lepsze odwzorowanie barw.