Sztancowanie w drukarni jest czynnością introligatorską. Nazywa się je czasami również wykrawaniem. Sztancowanie polega na wycinaniu, czyli wykrawaniu z arkusza kartonu, papieru albo innego materiału określonego wzoru. Sztancowanie w drukarni jest polecane w takiej sytuacji, gdy nie znajdą zastosowania pozostałe techniki, takie jak na przykład cięcie na gilotynie. Dlaczego warto jest zamówić usługę sztancowania w drukarni?

Sztancowanie w drukarni – czym jest wykrojnik?

Z techniką sztancowania w drukarni bardzo mocno związany jest element o nazwie wykrojnik. Jak sama jego nazwa wskazuje, jest od przeznaczony do wykrawania z papieru konkretnego kształtu. Wykrojnik posiada nóż ze specjalnie wyprofilowanym ostrzem. W czasie wykrawania ten nóż z bardzo dużym naciskiem wtłacza się na wylot, prostopadle do podłoża. Wykrojnik daje możliwość wygniatania linii, czyli tak zwanego rowkowania o konkretnym kształcie w materiale. Stosowanie wykrojników, podczas sztancowania w drukarni, daje gwarancję, że utworzone w fazie projektowanie kształty zostaną bardzo dokładnie odwzorowane. Do sztancowania w drukarni można stosować wykrojniki z różnymi nożami, na przykład bigującymi, perforującymi oraz z otwornicami o rozmaitych średnicach. Duży wybór dostępnych na rynku narzędzi powoduje, że w czasie jednego procesu można zastosować większość czynności technicznych. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Sztancowanie w drukarni – na czym polega?

Sztancowanie w drukarni jest techniką introligatorską polegającą na nadawaniu materiałom określonych kształtów zewnętrznych oraz na wykonywaniu w nich różnego rodzaju otworów. Wykrawanie, czyli sztancowanie w drukarni to metoda stosowana między innymi przy produkowaniu składanych opakowań z kartonu, wielostronicowych kalendarzy, kartek z życzeniami o interesujących kształtach. Sztancowanie w drukarni bardzo często wykorzystuje się do produkowania na przykład: teczek firmowych, kart biznesowych, folderów, ulotek, naklejek, etykiet, czy pudełek tekturowych. Można by tak jeszcze wymieniać długo, bo zastosowań sztancowania w drukarni jest naprawdę wiele. Sztancowanie pozwala na urozmaicenie nawet najprostszego zamówienia z drukarni.

Sztancowanie w drukarni – jakie są jego zalety?

Zaletą sztancowania w drukarni jest to, że ta metoda może być stosowana do wykrawania nawet bardzo zaawansowanych kształtów. Tak skomplikowanych, że nie można byłoby wyciąć ich na przykład gilotyną do papieru. Proces sztancowania w drukarni jest wykonywany za pomocą maszyn sztancujących. Zwyczajowo nazywa się je sztanctyglami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź naszą stronę drukarniawydruk.pl