Wiele osób zastanawia się, kto to jest poligraf i z czym związany jest zawód poligraf. Czy jest to rozsądna i przyszłościowa ścieżka kariery dla młodego człowieka? A może lepiej nie zawracać sobie nią głowy? Zawód poligraf, jak sama nazwa na to wskazuje, wykonywany jest przez osoby zajmujące się poligrafia… Czym w takim razie jest poligrafia?

Kto to jest poligraf?

Poligrafia jest bardzo specyficzną gałęzią techniki, bowiem produkuje ona druk, czyli zwielokrotnione kopie tej samej treści, przeniesione na wybrany nośnik (zwykle papier). Jednak poligraf nie zajmuje się wyłącznie realizacją druku, ale także odpowiedniemu przygotowaniem materiałów, które są do niego przeznaczone i wykonaniem odpowiednich czynności z gotowym produktem – na przykład oprawienie go czy zalaminowane.

Zawód poligraf

Wbrew pozorom jest to dziedzina bardzo rozwojowa, bowiem z roku na rok powstają coraz to nowe urządzenia, techniki i tak dalej. Obecnie na przykład tradycyjne maszyny drukujące zastępowane są przez nowoczesne technologie, które do wszystkich procesów związanych z drukiem wykorzystują komputery.