Błazenek, czyli popularna rybka Nemo czyli po łacinie Amphiprion ocellaris zaliczany jest do najpopularniejszych gatunków akwarystycznych. Zwłaszcza po premierze filmu o takim błazenku, który nie ma zbytniej ochoty na życie w swoim ukwiale, tylko sobie wędruje. Te naturalne nie migrują. Żyją w rejonie raf koralowych w strefie tropikalnej. Występuje w wodach wschodniej części Oceanu Indyjskiego, na wyspach Andamańskich oraz na Archipelagu Nikobar. Spotykamy w morzach w rejonie Malezji, Indonezji, Tajlandii, Filipin Singapuru, oraz północno – zachodniej Australii.

Budowa

Błazenek to rybka o ciekawym jednolicie pomarańczowym zabarwieniu z trzema szerokimi, pionowymi, czarno obwiedzionymi białymi pasami. Samice są większe od samców. Kształt – wydłużony, do 7 centymetrów.

Ciekawostki

U błazenków występuje ciekawa właściwość – dymorfizm płciowy. Czyli umiejętność zmiany płci. Wszystkie młode osobniki żyjące w stadzie są samcami. Największy i najsilniejszy z nich zaczyna dominować i przekształca się w samicę. Zmiana płci w drugą stronę jest już niemożliwa. Dlatego samotnie hodowane samce z czasem i tak przekształca się w samice.
Samice nie tolerują się wzajemnie. Jeżeli w akwarium znajdą się dwie będą ze sobą wałczyć Az do śmierci jednej z nich. Dlatego najlepiej jest mieć w akwarium stadko lub minimum dwie rybki. Jeżeli chcemy hodowlę uzupełnić to wpuszczamy do zbiornika tylko młode osobniki.
W naturze błazenki żyją w symbiozie z jadowitymi ukwiałami. Śluz, którym pokryte są rybki chroni je przed jadem. W akwarium można hodować ukwiały. Niestety opieka nad nimi jest dużo trudniejsza niż nad błazenekami.
Błazenki, jako jedne z nielicznych ryb morskich, łatwo rozmnaża się w poza środowiskiem naturalnym nawet w domowych akwariach. Aby doszło do tarła należy podnieś temperaturę wody oraz wydłużyć czas naświetlania zbiornika. Rybka składa od stu nawet do dziesięciu tysięcy jaj, które są stale strzeżone. Po kilku – kilkunastu dniach ikra zmienia barwę na ciemnobrunatną. Młode błazenki po wykluciu maja około cztery milimetry długości. Żywi a się pierwotniakami. Po około czternastu dniach można im podawać suche pokarmy. są bardzo drobne (ok. 4 mm długości) i wymagają jako pokarmu żywych pierwotniaków. Karmione kilka razy dziennie rosną stosunkowo szybko.