Białko ziemniaka jest bardziej wartościowe niż powszechnie stosowane w produkcji białko sojowe lub nawet białko rzepakowe. Nie jest również uboższe w odniesieniu do pasz pochodzenia zwierzęcego. Pozyskiwanie tego surowca, który jest wykorzystywany jako pasza dla świń polega na przetwarzaniu materiału ziemniaczanego za pomocą termiczno-kwasowej koagulacji aż do powstania soku a następnie na odwodnieniu tego soku i suszeniu. Otrzymany surowiec składa się w 90% z suchej masy z czego aż 80% stanowi doskonałe jakościowo i wysokosprawne białko! Przeczytaj, czym wyróżnia się surowiec białka ziemniaczanego i w jaki sposób wspomaga hodowlę trzody!

Białko ziemniaczane – jakie ma wartości odżywcze?

Produkt ten w swoim składzie aminokwasowym zawiera dosyć duże ilości:

  • lizyny
  • metioniny
  • treoniny
  • tryptofanu

Podstawowe aminokwasy egzogenne wykazują lepszą zawartość niż aminokwasy w białku sojowym lub rzepakowym. Wysoka wartość biologiczna białka charakteryzuje się strawnością na poziomie 70%. Poza tym, surowiec ten jest wolny od składników anty odżywczych oraz przede wszystkim jest wolny od GMO. Wobec tego, że nie jest zanieczyszczony może śmiało konkurować z importowaną soją (jest cenowo podobny, a ma lepszy skład). Produkcja białka ziemniaczanego jest bardziej ekonomiczna i ekologiczna niż w przypadku wytwarzania pozostałych pasz, dlatego z powodzeniem może ona być stosowana w hodowli, która musi spełniać warunki NON GMO.

Białko roślinne z ziemniaków – jak skarmiać zwierzęta?

tak jak było już to powiedziane powyżej, białko ziemniaczane stosuje się głównie w żywieniu trzody. Z uwagi na duże koszty surowca warto rozważyć skarmianie zwierząt w początkowym etapie chowu. Białko ziemniaka sprawdzi się w przypadku karmienia:

  • warchlaków
  • prosiąt
  • może być ono również stosowane żywieniu drobiu rzeźnego na początkowym etapie chowu

Podawanie tucznikom bywa nieekonomicznym rozwiązaniem, gdyż tona białka ziemniaczanego kosztuje ponad 6000 zł. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że surowiec ten jest wolny od GMO. Mając do wyboru soję zanieczyszczoną GMO lub innymi substancjami a rodzimym białkiem ziemniaczanym zdecydowanie lepiej jest postawić na ten drugi surowiec. Żywienie świń w oparciu o białko ziemniaczane przynosi szereg korzyści takich jak:

  • znaczne Skrócenie czasu chowu
  • dobre samopoczucie zwierząt
  • wysoko strawne białko może być elementem profilaktyki chorób układu pokarmowego
  • znacząca poprawa jakości mięsa
  • możliwość oznaczenia produktów hodowli jako produkty non GMO

W zależności od metody ekstrakcji skrobi, produkt końcowy może być w pełni hipoalergiczny.

Podsumowanie

Obecnie ogromna część zwierząt jest żywiona wyłącznie paszami treściwymi bez udziału pasz objętościowych. Mieszanki treściwe są lepiej dostosowane do potrzeb zwierząt i jednocześnie pozwalają na osiąganie lepszych wyników w hodowli. Zastąpienie ziemniaka produktem ubocznym przerobu ziemniaka, czyli białkiem ziemniaczanym jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Z powodzeniem może być ona użyte jako komponent mieszanek paszowych wzbogacając codzienną dietę Twoich zwierząt.